بخشی از جذابیت یک آقا به کت و شلواری که بر تنش‌ می‌نشیند، بر می‌گردد. یک استایل شیک و کلاسیک تاثیر به سزایی در اعتماد به نفس آقا دارد. بنابراین وجود یک یا چند دست کت و شلوار خوش‌دوخت برای کمد هر مردی لازم است. بهتر است داشتن استایل خوب را از زمان خرید کت و شلوار آغاز کنید.

توجه به بعضی نکات در هنگام خرید کت و شلوار می‌تواند در رقم زدن یک استایل منحصر به فرد به شما کمک کند. توصیه می‌کنیم نکات زیر را مطالعه فرمایید.

کت و شلوار باید بر تن شما خوش بنشیند و تنخور آن متناسب با اندام شما باشد. به سایز و مدل تنخور توجه کنید. ببینید کدام استایل بر تن شما دلنشین‌تر است. کت و شلوار نه باید تنگ باشد و نه گشاد. سرشانه‌ کت باید دقیقا بر روی سرشانه خودتان بایستد. اگر فکر می‌کنید کت و شلوار متناسب خود را پیدا نمی‌کنید به سراغ سفارشی‌دوزی‌ها بروید تا با گرفتن اندازه‌ دقیق شما کت و شلواری دقیقا فیت تن‌تان بدوزند.

کیفیت ویژگی جدانشدنی دنیای لباس است. کیفیت خوب یک کت و شلوار نه تنها استایل و ظاهر شما را بی‌نظیر می‌کند بلکه عمر لباس شما را هم بیشتر می‌کند. اگر بر روی لباس‌های با کیفیت سرمایه‌گذاری کنید پس از چندی کمد لباسی خواهید داشت که مختص استایل منحصر به فرد شما خواهد بود.

هنگام خرید کت و شلوار این موضوع را در نظر بگیرید که برای  چه هدف و مراسمی این لباس را احتیاج دارید. کت و شلوار اداری، کت و شلوار مهمانی، رسمی حتی اسپرت با یکدیگر متفاوت هستند. جنس پارچه‌ها در فصل‌های مختلف متفاوت است و رنگ لباس برای هر فصل و موقعیت تفاوت دارد. برای مثال همان طور قبلا هم گفته‌ایم، طوسی یک رنگ تابستانه محسوب می‌شود.

رنگ‌های طوسی، سرمه‌ای قهوه‌ای برای استفاده در روز بسیار مناسب هستند و برای مجالس شب از رنگ‌های تیره همانند طوسی تیره، قهوه‌ای تیره یا سرمه‌ای تیره استفاده می‌شود. برای مراسم‌های رسمی حتماً از کت و شلوار مشکی استفاده کنید.

هنگام خرید به الیافی که در تار پود پارچه استفاده شده توجه کنید. کت و شلوارهای ایتالیایی بر عکس انگلیسی، نرم‌تر و سبک‌تر هستند. استفاده از الیاف طبیعی در کت و شلوارها به سبکی و راحتی و زیبایی آن‌ها بسیار کمک کرده است.

کت و شلوارها از نظر تعداد دکمه، مدل‌ّهای متفاوتی دارند. تک دکمه، دو دکمه و سه دکمه رایج‌ترین مدل‌های کت و شلوار است. پس در نظر بگیرید که کدام مدل را می‌‌پسندید.

شلوار کت را هم دریابید. شلوار اگر راسته باشد باید تا وسط کفش بیاید و یک تا هم روی کفش بخورد. اگر شلوار بیش از اندازه بلند باشد، ظاهر و استایل شما را خراب می‌کند. اگر مدل لباس شما اسلیم فیت است و شلوار دمپای تنگی دارد، دم‌پای آن باید تا روزی قوزک پا بیاید.

اگر می‌خواهید بفهمید بلندی آستین کت متناسب است یا نه، دست خود را آویزان کنید، انگشتان دست شما باید بدون هیچ مشکلی بتواند لبه کت را بگیرد. این اندازه استاندارد کت شماست.

یکی از نشانه‌های یک کت و شلوار خوب باز شدن دکمه‌های سر آستین آن است. اغلب فروشندگان در ویترین‌های خود یکی از دکمه‌های سرآستین را باز می‌‌گذارند تا نشان دهند محصول آن‌ها این ویژگی مهم را داراست.