میل جنسی در زنان و مردان با تغییرات زیادی همراه است، حتی ممکن است در مقاطعی کاهش یابد. اگر شما از کاهش میل جنسی رنج می‌برید علت را ریشه یابی کنید و به سراغ درمان بروید.
در اینجا می‌خواهیم یه چند علت عمده‌ی کاهش میل جنسی اشاره کنیم. اگر این موارد در خود مشاهده کردید، حتما درصدد رفع آن بر بیایید.
۱) استرس


وقتی استرس داریم ممکن است کارهای متفاوتی انجام دهیم، اما داشتن یا افزایش میل جنسی از جمله‌ی آن‌ها نیست. استرس در هر شرایطی ممکن است به سراغ ما بیاید، استرس در کار، در خانه، در روابط زناشویی. باید سعی کنیم این استرس را کنترل کنیم. اگر استرس زیادی دارید، می‌توانید با مشاور صحبت کنید.
۲) مشکلات بین زوجین


مشکلاتی که با همسر خود دارید در صدر عوامل موثر در کاهش میل جنسی است. خانم‌ها دوست دارند به همسرشان احساس نزدیکی کنند. اما مواردی چون دعوا، رابطه‌ی ضعیف، حس خیانت یا عدم اعتماد می‌تواند در کاهش میل جنسی موثر باشد. اگر در این زمینه مشکل دارید، حتما با یک مشاور ازدواج صحبت کنید.
۳) مصرف الکل


مصرف الکل در کاهش میل جنسی موثر است. همچنین اگر به دلیل مصرف الکل هوشیار نباشید، همسر شما تمایلی برای برقراری رابطه با شما نمی‌کند. برای رهایی از الکل حتما از مشاوران کمک بگیرید.
۴) کم خوابیدن


اگر از خواب بیدار می‌شوید و تمایلی به برقراری رابطه‌ی جنسی ندارید، شاید به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید. آیا دیر می‌خوابید و زود از خواب بیدار می‌شوید؟ آیا مشکلات خوابیدن مثل راه رفتن در خواب دارید؟ هر چیزی که باعث شود خواب خوبی نداشته باشید، می‌تواند به کاهش میل جنسی شما منجر شود. سعی کنید بر روی عادت‌های خواب خود کار کنید و یا با یک پزشک مربوط به این رشته صحبت کنید.
۵) نگهداری از فرزندان
وقتی پدر یا مادر می‌شوید، میل جنسی شما کم نمی‌شود، اما به دلیل اینکه زمانی را به فرزند خود اختصاص می‌دهید، شاید نتوانید بهتر به زندگی جنسی خود برسید. بهتر است برنامه ریزی داشته باشید.
۶) مصرف دارو
بعضی از داروها هستند که میل جنسی را کم می‌کنند، مثل: ضد افسردگی‌ها، داروهای فشار خون، داروی‌های ضد بارداری (فقط در بعضی از تحقیقات اثبات شده است) و شیمی درمانی
۷) عدم رضایت از اندام
اگر درباره‌ی اندام و ظاهر خود احساس رضایت داشته باشید، میل جنسی بالاتری خواهید داشت. سعی کنید اندام و ظاهر خود را بپذیرید. اگر همسر شما درباره‌ی اندام و ظاهرش رضایت ندارد، به او اعتماد به نفس بدهید.
۸) چاقی


چاقی یا اضافه وزن می‌تواند در کاهش میل جنسی موثر باشد. از جمله علت‌های آن می‌‌تواند عدم لذت بردن از رابطه‌ی جنسی و نداشتن اعتماد به نفس باشد. شاید بهتر باشد با یک مشاور صحبت کنید و احساس‌‌تان را درباره‌ی خودتان تغییر دهید.
۹) مشکلات نعوظ
مردانی که اختلالات نعوظ دارند، معمولا نگران روابط جنسی خود هستند و همین استرس و نگرانی می‌تواند میل جنسی آن‌ها را کم کند. اختلالات نعوظ قابل درمان است و حتی زوجین می‌توانند به یکدیگر کمک کنند تا این مشکل بر روابط جنسی آن‌ها تاثیر نگذارد.
۱۰) پایین بودن هورمون تستوسترون
هورمون تستوسترون به نوعی سوخت جنسی محسوب می‌شود. با بالا رفتن سن آقایان، سطح این هورمون ممکن است کاهش پیدا کند. البته این موضوع ممکن است فقط برای عده‌ی کمی پیش بیاید. در واقع عوامل دیگری هم هستند که بر روی سطح هورمون تستوسترون تاثیر گذارند، از وزن گرفته تا روابط بین زوجین. پس یک عامل نمی‌تواند برای همه موثر باشد.
۱۱) افسردگی


افسردگی می‌تواند لذت و تمایل افراد را درباره‌ی خیلی چیزها از جمله رابطه‌ی جنسی از بین ببرد. اگر فکر می‌کنید افسرده هستید حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنید، به پزشک خود بگویید میل جنسی‌تان کم شده است، چرا که بعضی از داروهای ضد افسردگی میل جنسی را کم می‌کند.
۱۲) یائسگی


وقتی یائسگی نزدیک باشد، میل جنسی در بسیاری از زنان کاهش می‌یابد. از دلایل آن می‌تواند خشکی واژن و درد در هنگام رابطه‌ی جنسی باشد. البته همان طور که گفتیم تمام این موارد می‌تواند در افراد مختلف، واکنشی متفاوت داشته باشد. بعضی از خانم‌ها هستند که بعد از یائسگی رابطه‌ی جنسی بسیار خوبی دارند که آن‌ هم با رسیدگی به سلامتی بدن، داشتن اعتماد به نفس و یک رابطه‌ی خوب به دست می‌آید.
۱۳) نداشتن احساس نزدیکی
رابطه‌ی جنسی بدون حس نزدیکی می‌تواند میل جنسی شما را از بین ببرد. اگر فکر می‌کنید زندگی جنسی شما دچار چنین مشکلی شده است، سعی کنید زمان بیشتری را بدون داشتن رابطه‌ی جنسی در کنار همسرتان سپری کنید. سعی کنید راه‌هایی را پیدا کنید که بدون داشتن رابطه‌ی جنسی و عشق و علاقه‌ی خود را به همسرتان ابراز کنید. نزدیک شدن به همسرتان می‌تواند زندگی جنسی‌تان دوباره از نو بسازد.
این مطلبی که ترجمه کرده‌ام در سایت سلامت‌نیوز منتشر شده است.