کت و شلوار یکی از اجزای مهم کمد لباس شماست و متناسب با شغلتان، ممکن است مجبور باشید هر روز از آن استفاده کنید. این لباس می‌تواند به نوعی بیانگر شخصیت شما باشد. پس حتماً باید بدانید چگونه آن را به تن کنید، چگونه آن را تمیز کنید و چگونه از آن نگهداری کنید.

به کت و شلوار خود استراحت دهید

به کت و شلوار خود استراحت دهید

کت و شلوار مثل شلوار جین نیست که بخواهید تمام روزهای هفته و ماه آن را بپوشید. الیاف کت و شلوار بعد از هر بار پوشیده شدن نیاز به استراحت دارد؛ در غیر این صورت به تدریج از عمر آن کم می‌شود. بعلاوه عدم استفاده‌ی روزانه از کت و شلوار باعث می‌شود که کمتر کثیف شود و در نتیجه کمتر هم با خشکشویی سر و کار داشته باشد. اگر شغل‌ شما به گونه‌ای است که می‌بایست هر روز کت و شلوار بپوشید، بهتر است راه‌های زیر را هم در نظر بگیرید:

  • به فکر یک دست کت و شلوار دیگر هم باشید. با این کار هم عمر کت و شلوارها بیشتر می‌شود و هم می‌توانید یک استایل متفاوت دیگر هم داشته باشید.
  • اگر بودجه‌ی خرید کت و شلوار را ندارید، می‌‌توانید چند دست شلوار اضافه بخرید.

 جیب‌ها را خالی کنید
جیب‌ها را خالی کنید

پر کردن جیب‌های کت و شلوار، وقار و زیبایی آن را از بین می‌برد. سنگینی و برآمدگی حاصل از پر بودن جیب‌ها، کت و شلوار را از شکل خود خارج می‌کند و باعث کش آمدن الیاف آن می‌شود. سعی کنید همیشه جیب‌های خود را خالی کنید و فقط وسایل خیلی ضروری را در آن‌ها بگذارید.

کت و شلوار را درست تا و بسته بندی کنید
کت و شلوار را به درستی تا و بسته بندی کنید

در هنگام سفر باید جوری کت و شلوار خود را آماده کنید که کمترین چروک را داشته باشد. ایده‌آل این است که در کیف‌ها و کاورهای مخصوص، کت و شلوار خود را حمل کنید.

تمیز کردن کت و شلوار

کت و شلوار خود را بعد از هر بار پوشیدن برس بکشید

کت و شلوار خود را بعد از هر بار پوشیدن برس بکشید

برس‌های مخصوص لباس، کت و شلوار را تا وقتی که به خشکشویی ببرید، تمیز نگه می‌دارد و موها و گرد و غبار را از روی کت و شلوار پاک می‌‌کند. حتی می‌توانید از پرزگیرهای برقی هم استفاده کنید. با استفاده از آن‌ها لباس‌تان رنگ رو روی تازه‌ای می‌گیرد.

از دستمال مرطوب استفاده کنید
استفاد از دستمال مرطوب

اگر لک بر روی کت و شلوارتان بیافتد، لازم نیست تمام کت و شلوار را بشویید یا آن را به خشکشویی ببرید. در بعضی مواقع دستمال‌های مرطوب مخصوص کودکان می‌تواند این لکه‌ها را پاک کند.

اتو نکشید و از بخارشوی استفاده کنید
اتو نکشید و از بخارشوی استفاده کنید

متاسفانه چروک شدن کت و شلوار بعد از پوشیدن آن، امری طبیعی است. اما اتو کشیدن بیشتر به کت و شلوارتان آسیب می‌رساند. اتوی داغ می‌تواند به الیاف لباس آسیب بزند و لباس را از فرم و شکل خود خارج کند. به جای اتو کشیدن، سعی کنین از بخارشوی استفاده کنید.

نگهداری در کمد

از چوب رختی چوبی استفاده کنید

از چوب لباسی‌های پهن و چوبی استفاده کنید

شاید چوب لباسی‌های ارزان قیمت پلاستیکی برای سایر لباس‌های کمد شما کفایت کند، اما برای کت و شلوار حتماً باید از چوب لباسی‌های چوبی استفاده کنید، در غیر این صورت ممکن است فرم کت و شلوار تغییر شکل بدهد.

how-to-care-of-a-suit-8

از کاورهای مخصوص استفاده کنید

همیشه کت و شلوار را در کاورهای پلاستیکی قرار دهید تا الیاف آن آسیب نبیند. اما این کار برای بلند مدت ممکن است به لباس‌‌تان آسیب بزند. بهتر است کاورهای مخصوص کت و شلوار را تهیه کنید و لباس‌تان را در آن بگذارید تا کمترین آسیب را ببیند.

قبل از گذاشتن در کمد، خشکشویی کنید

اگر کت و شلوارتان برای فصل خاصی مناسب نیست، قبل از گذاشتن در کمد آن را خشکشویی کنید. البته یادتان باشد تعداد دفعات خشکشویی باید محدود باشد، در غیر این صورت به کت و شلوار آسیب می‌رسد.

از نگزولات برای لباس‌های پشمی استفاده کنید

از نگزولات استفاده کنید

اگر می‌‌خواهید کت و شلوار پشمی خود را برای سال بعد بسته بندی کنید و در کمد نگهدارید، از ورق‌های نگزولات استفاده کنید تا پارچه‌ی لباس را بید نزد. نفتالین ممکن است باعث شود لباس‌تان بو بگیرد ولی ورق نگزولات هم بوی بدی نمی‌دهد و هم جلوی آسیب رسیدن به پارچه را می‌گیرد.

این مطلب در وبسایت هاکوپیان منتشر شده.