کفش‌ها نقش مهمی در استایل شما دارند و نگهداری از آن‌ها یکی از سخت‌ترین قسمت‌های‌ مراقبت از پوشاک است. از طرفی همه‌ کفش‌ها دوخت و جنس یکسانی ندارند، بنابراین رفتار ما با آن‌ها هم متفاوت می‌شود. برای اینکه کفش‌های زیبا و سالمی داشته باشید، باید به چند نکته در مورد آن‌ها توجه کنید.

همیشه به یاد داشته باشید که هیچگاه کفش‌هایتان را روی هم انباشته نکنید. حتماً مکان مناسبی برای آن‌ها فراهم کنید تا کفش‌ها به خوبی استراحت کنند.

برای نگهداری از کفش حتماً از قالب چوبی کفش استفاده کنید. قالب‌های چوبی رطوبت کفشی را که تازه استفاده شده، می‌گیرد و کفش را به حالت اولیه خود برمی‌گرداند. بعد از درآوردن کفش، ۱۵۵ دقیقه اجازه دهید تا کفش تنفس کند و سپس حداقل یک تا دو ساعت کفش را با قالب چوبی به حال خود رها کنید. در همان ۱۵ دقیقه بیشتر رطوبت کفش از بین می‌رود.

کفش‌های جیر را درون کیسه‌های مخصوص کفش قرار دهید یا یک پارچه بر روی آن‌ها بیاندازید تا گرد و غبار و کثیفی بر روی آن‌ها ننشیند. از برس‌های مخصوص کفش جیر برای تمیز کردن کفش‌تان استفاده کنید. از اسپری‌های مخصوص کفش جیر استفاده کنید تا کفش‌تان همیشه براق و تمیز باشد.

کفش‌های چرم را مرتب واکس بزنید و براق کنید. قبل از هربار استفاده از کفش آن را واکس بزنید و یا حداقل کفش را تمیز کنید.

در هنگام پا کردن کفش از پاشنه کش استفاده کنید تا پشت کفش‌تان کمترین آسیب را ببیند.

مرتب داخل کفش‌های خود را با استفاده از چند قطره الکل یا روغن درخت چای تمیز کنید.

اگر کفش‌تان خیس شد، از روزنامه استفاده کنید تا رطوبت کفش را بگیرد. هیچ‌وقت کفش خود را در معرض حرارت قرار ندهید، چراکه ممکن است چرم کفش‌تان آسیب ببیند.

برای اینکه کفش‌هایتان بوی بد نگیرد، پاها و جوراب‌های خود را مرتب بشویید و سعی کنید هر روز از یک جفت کفش استفاده نکنید. از قالب‌های چوبی استفاده کنید تا رطوبت و بوی بد کفش از بین برود. می‌توانید کفی کفش خود را هر چند وقت یکبار عوض کنید تا کفش‌تان دیرتر بو بگیرد.

این مطلب در وبسایت هاکوپیان منتشر شده.