یکی از فیچرهای منعطف ویندوز ۸ کاشی‌های صفحه استارت است. این شکل‌های چهارگوش در واقع نوعی میانبر برای برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های شما محسوب می‌شوند و معمولا یک سری اطلاعات اضافی در مورد آن برنامه نیز در اختیار شما قرار می‌دهند. همین امتیازات باعث شده این فیچر جزئی حیاتی از ویندوز ۸ به شمار بیاید.
می‌توانید کاشی‌های صفحه‌ی استارت ویندوزتان را خودتان بسازید، اما این کار بدون کمک برنامه‌ی دیگری، کمی مشکل است. ابزارها و برنامه‌های زیادی برای ساختن یک صفحه‌ی استارت مناسب وجود دارد.

درست کردن کاشی‌های صفحه‌ی استارت با استفاده از
OblyTile
می‌توانید با استفاده از OblyTile کاشی‌ّهای صفحه‌ّی استارت خود را برای اپلیکیشن‌های دلخواه خود درست کنید.
بعد از دانلود این برنامه بدون اینکه نیازی به نصب باشد، با کلیک کردن روی فایل، آن را اجرا کنید.

برای ایجاد یک کاشی جدید، اسم و مسیر فایل (یا URL) را اضافه کنید و مسیری برای تصاویر ۲×۱ و ۱×۱ انتخاب کنید. همچنین می‌توانید پس زمینه و رنگ‌ها را نیز انتخاب کنید. آپشن‌هایی هم برای تنظیم و قرار دادن یک سری اپلیکیشن‌ها در پس زمینه‌ی کاشی‌تان وجود دارد.
تصاویر باید ۱۲۰×۱۲۰ یا ۳۰×۳۰ پیکسل باشند. همچنین می‌توانید کاشی‌هایی که خودتان دوست دارید را بسازید و یا می‌توانید آن‌ها را از سایت‌هایی مثل Neogaf thread دانلود کنید.

زمانی که از این برنامه برای ساخت کاشی استفاده کردید، پیامی برای شما خواهد آمد که به شما اطلاع می‌دهد کاشی شما در صفحه‌ی استارت آماده‌ی استفاده است.
Custom Tiles Maker
اگر می‌خواهید از ابزاری ساده‌تر استفاده کنید، می‌توانید از اپلیکیشن رایگان Custom Tiles Maker استفاده کنید. به وسیله‌ی این برنامه می‌توانید از تصاویر ذخیره شده در کامپیوتر خود برای ساخت کاشی‌ها استفاده کنید.

فرآیند این قضیه ساده است. اپلیکیشن را اجرا کنید، آپشن مورد نظر خود را انتخاب کنید (imple Tiles, Random Tiles or Changing Tiles)، در قسمت Select Photo تصویر مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس تعداد ردیف‌ها و ستون‌ها را مشخص کنید و اگر هرگونه تغییرات و تنظیماتی برای کراپ کردن تصاویر نیاز بود، انجام دهید.
سپس بر روی Tiles کلیک کنید تا کاشی به صفحه‌ی استارت شما اضافه شود.

اگر صاحب وب سایتی هستید برای خوانندگان خود از کاشی‌های میانبر استفاده کنید

می‌توانید از OblyTile برای درست کردن کاشی‌های ویژه برای میانبرهای وب سایتتان استفاده کنید. شاید متوجه شده باشید که پیش فرض میانبر یک وب سایت همان لوگوی مرورگر را دارد.

با این حال شما می‌توانید با استفاده از BuildMyPinnedSite.com این تصویر را تغییر دهید. به این شکل که زمانی که سایت شما در صفحه‌ی استارت آن‌ها پین شود تصویر مورد استفاده‌ی آن‌ها در این کاشی قرار می‌گیرد. برای این کار دستورالعمل‌های موجود در BuildMyPinnedSite.com را پله به پله انجام دهید.
بر روی Let me see the code کلیک کنیدتا کُدی که باید در وب سایت خود اضافه کنید را بدست آورید. چیزی شبیه آین خواهد بود:
سپس باید عکس را دانلود کنید و در وب سرور خود آپلود کنید.

کاشی سازی آسان برای ویندوز ۸

دیدید که اگر بخواهید کاشی‌های دلخواه خودتان را برای صفحه‌‌ی استارت ویندوزتان درست کنید چقدر راحت و ساده خواهد بود.
با استفاده از Custom Tiles Maker می‌توانید در قسمت تصاویر مانور دهید، با استفاده از OblyTiles می‌توانید کاشی های مخصوص برای وب سایت‌ّها و اپلیکیشن‌ها را درست کنید که فرآیند سریع و آسانی هم دارد.
حتی کاشی‌هایی که برای وب سایت خود درست می‌کنید را می‌توان به صفحه‌ی استارت کاربر پین کرد. که این کار هم با کمک BuildMyPinnedSite.com امکان پذیر است.
پس اگر شما هم از ویندوز ۸ استفاده می‌کنید و دوست دارید کمی تغییرات در کاشی‌های صفحه‌ی استارت خود انجام دهید، بهتر است زودتر دست به کار شوید.
 
مظلبی که ترجمه کردم در سایت گردو منتشر شده.