ممکن است خیلی از کاربران PCها درون سیستم‌شان را مثل کف دست بلد باشند، اما خیلی‌ها هم اطلاعاتشان آنقدر به روز نیست که بدانند دقیقا در کیس آن‌ها چه می‌گذرد. ممکن است بعضی ها بدانند CPU آن‌ها چه نوعی است اما در مورد مدل و شرکت سازنده‌ی کارت گرافیک‌شان یا هارد درایوشان چیزی ندانند. اگر از سخت افزار‌های کامپیوترتان اطلاع داشته باشید می‌توانید به راحتی متوجه شوید که آیا به ارتقا یا تعویض احتیاجی دارند یا خیر. AIDA64 Extreme این اطلاعات را در اختیار شما خواهد گذاشت.

AIDA64 Extreme را می‌توانید از سایت گردو دانلود کنید. زمانی که AIDA64 Extreme را نصب و راه اندازی کردید، یک اسکن کلی از PC شما انجام می‌دهد و گزارشی را همراه با جزئیاتی از اجزای PC را از جمله CPU، کارت گرافیک، هارد درایو و دیگر سخت افزار‌ها به شما ارائه می‌دهد. AIDA64 Extreme همچنین به شما می‌گوید سیستم شما چقدر RAM دارد و مدل USBهای وصل شده (مثل پرینتر و وبکم و …) و جزئیات آن‌ها را در اختیار شما می‌گذارد.


چگونه به وسیله‌ی
AIDA64 Extreme از جزئیات کامپیوترتان باخبر شوید

زمانی که AIDA64 Extreme را نصب کردید، آن را اجرا کنید که یک اسکن از سیستم شما انجام خواهد داد. در همین مدت یک پنجره باز می‌شود که شبیه به  Control Panel است. در سمت چپ AIDA64 Extreme فایل‌ها و برنامه‌های زیادی را می‌بینید که از جمله‌ی آن‌ها  “Computer”، “Motherboard” و “Operating System” می‌باشد. بر روی Computer کلیک کنید و پس از آن قسمت “Summary” را انتخاب کنید.

به محض اینکه بر روی Summary کلیک کردید، AIDA64 Extreme گزارشی پر از اطلاعات مربوط PC شما از جمله مدل و شرکت سازنده‌ی  CPU و GPU، چند هسته‌ای بودن CPU و دیگر جزئیات به شما ارائه می‌دهد.

با استفاده از این برنامه می‌توانید اطلاعات دقیق و درستی را در مورد PCتان به دوستانتان ارائه دهید.

مطلبی که ترجمه کردم در سایت گردو منتشر شده.